از زمانی که بشر قدم به عرصه وجود نهاد، دغدغه‌ی آسیب‌های روانی‌اش نیز با او متولد شد؛ اما علم بشر هرگز مانند امروز کامل نبوده تا بتواند به درمان آسیب‌های روحی و روانی خود بپردازد. اکنون چند سالی است که علم روان‌درمانی نیز به جرگه دیگر دانش‌ها پیوسته و در کنار آن‌ها به بهبود شرایط زندگی بشر کمک می‌کند؛ اما آنچه اهمیت دارد این است که بیشتر مردم، به‌ویژه ایرانیان، چندان با این علم نوین آشنا نیستند. آن‌ها یا هنوز به شیوه‌های بدوی و خودآموخته با بیماری‌های روان روبه‌رو می‌شوند، که نتیجه‌ای مخرب در پیش دارد، یا از لزوم مراجعه به روان‌درمانگران آگاه‌اند؛ اما نمی‌دانند چه زمانی باید به آن‌ها مراجعه کنند و اگر مراجعه کردند، کدام گرایش این علم گسترده مناسب حال و شرایطشان است.

کتاب روان‌درمانی: تاریخچه روان‌درمانی به کمک تصویر، اثر نایجل بنسون و بورین وان لوون، به معرفی کامل این علم نوظهور پرداخته است تا سؤالات علاقه‌مندان این علم و حتی دانشجویان و اساتید آن را پاسخ گوید.

می‌گویند روان‌درمانی شفای ذهن است و درمان اختلالات روانی با کمک روش‌های روان‌شناسانه که همراه یا به جای درمان‌های صرفاً دارویی انجام می‌شود؛ اما مثل بیشتر دانش‌های نوظهور، بیشتر متخصصان بر سر روش‌های آن اختلاف نظر دارند که این خود به پیچیدگی آن و آشفتگی ذهن بیمار دامن زده است.

پیش از هرچیز، آنچه به ذهن علاقه‌مندان یا نیازمندان علم روان‌درمانی خطور می‌کند این سؤال است: آیا روان‌درمانی همان مشاوره است؟ که روان‌درمانگر آگاه و خبره پاسخ خواهد داد: خیر، مشاوره فقط نوعی روان‌درمانی است و نه بیشتر. روان‌درمانی مشکلات روانی شما را حل می‌کند و باعث می‌شود حس بهتری داشته باشید. سؤال دیگری که به ذهن افراد خطور می‌کند این است: چرا ما به روان‌درمانی نیاز داریم؟ و پاسخی که باید به آن‌ها داد از این قرار است که چون افراد در طول زندگی روزمره خود، با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند، به روان‌درمانگر نیاز دارند. آن‌ها معمولاً به‌خاطر مسائلی چون افسردگی، اضطراب، فوبیا، وسواس فکری و عملی، اختلالات خوردن، آسیب به خود و اسکیزوفرنیا به این متخصصان مراجعه می‌کنند؛ حتی گاه افراد به روان‌درمانگران مراجعه می‌کنند تا اعتمادبه‌نفس و مهارت‌های اجتماعی خود را بهبود بخشند؛ اما کدام تخصص روان‌درمانگر مناسب حال هر فرد است و می‌تواند مشکلات روزمره‌اش را برطرف کند؟ چراکه همه‌ی روش درمانی این دانش برای همگان مناسب نیست. برای دانستن این موضوع باید شاخه‌های این دانش گسترده را تا حدودی بشناسیم.

در کتاب روان‌درمانی: تاریخچه روان‌درمانی به کمک تصویر، مهم‌ترین و اصلی‌ترین زیرشاخه‌های علم روان‌درمانی معرفی شده است تا علاقه‌مندان، دانشجویان و حتی کارشناسان امر از آن آگاه شوند:

گروه‌درمان‌های طبی¬ سوماتیک (بدنی)

درمان‌های روان‌پویا¬ مبتنی بر روان‌کاوی

رفتاردرمانی ¬مبتنی بر تئوری‌های یادگیری

شناخت‌درمانی¬ مبتنی بر تغییرات تفکر

درمان‌های انسانگرا¬ مبتنی بر کمک به افراد برای دستیابی به اهدافشان

گروه‌درمانی¬ مبتنی بر قرار دادن افراد در موقعیت‌های مشابه به منظور کمک به یکدیگر

درمان‌های مکمل¬ شامل دامنه وسیعی از رویکردها

روان‌درمانی: تاریخچه روان‌درمانی کتابی ارزشمند است که در آن با بیانی شیوا و روان و در قالب تصویر، انواع گونه‌های روان‌درمانی رایج توصیف شده که برای هرکس که به خدمات روان‌درمانی و روان‌شناسی نیازمند است، مفید است. نویسندگان این اثر به سؤالاتی از قبیل روان‌شناسی چیست؟ از کی شروع شد؟ و چگونه با دانش‌های مرتبطی چون روان‌پزشکی و روان‌درمانی مقایسه می‌شود و تا چه حد علمی است؟ پاسخ داده‌اند. همچنین آن‌ها مکاتب اصلی این دانش و بخش‌های مختلف آن را شرح داده‌اند و بسیاری از روان‌شناسان کمتر شناخته‌شده را معرفی کرده‌اند.

این اثر را دکتر علی بابایی‌زاد، متخصص روان‌درمانی و روان‌شناسی بالینی ترجمه کرده است و معتقد است که مطالعه آن برای همه علاقه‌مندان و نیازمندان به روان‌درمانی سودمند است.

روان‌درمانی: تاریخچه روان‌درمانی به کمک تصویر، اثر نایجل بنسون و بورین وان لوون را نشر ذهن‌آویز منتشر کرده است.

  • فریبا یاراحمدی
  • شهریور ۱۶, ۱۳۹۹
  • 505 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه